Do medzinárodného projektu ERASMUS+ sme sa zapojili najmä preto, lebo sme škola zameraná na inklúziu, taktiež máme vytvorený inkluzívny tím. Náš školský projekt nesie názov INKLUZÍVNA ŠKOLA 21.STOROČIA.
Získané poznatky a nadobudnuté zručnosti využívame a už uplatňujeme vo vyučovacom procese a do budúcna sa plánujeme uchádzať o grant. Jeho cieľom bude pobyt našich žiakov v zahraničí a možnosť zážitkového učenia žiakov v inej krajine, spoznať danú kultúru a zdokonalenie jazykových kompetencií v cudzom jazyku.
V lete – v júni a v júli sa ôsmi z nás pedagógov a členov školského podporného tímu (školská psychologička, školská špeciálna pedagogička, výchovná a kariérová poradkyňa) zúčastnili vzdelávania s témou inklúzie
v rámci projektu Erasmus + v Taliansku v prístavnom meste Alghero. Našimi školiteľmi boli: neuropsychológ
PhDr. Robert Krause, PhD., MBA a Vladimíra Ďurčová, špeciálna pedagogička, ktorá pôsobí v Edu-spec – centre špeciálnopedagogického vzdelávania vo Zvolene, ktorého je aj zakladateľkou.
Počas šiestich dní sme sa dozvedeli, čo je a ako sa dá využiť v škole: -artefiletika -Feuersteinova metóda inštrumentálneho obohacovania -nenásilná komunikácia a pod.
Dozvedeli sme sa ako funguje školský systém v iných krajinách.
Oboznamovali sme sa s mnohými novými termínmi ako napr. neuromotorická nezrelosť u žiaka.
Ako sa prejavuje v školskom prostredí a samozrejme aj ako sa s ňou dá pracovať. So žiakmi ich musia realizovať len vyškolení odborníci, ktorých vieme rodičom odporučiť.
Počas nášho pobytu sme sa učili riešeniu konfliktov, budovaniu dôvery, ktorá napomáha vzťahu učiteľ-žiak. Vyskúšali sme si kreatívne podávanie spätnej väzby.
Každý deň naši školitelia zaradili viac aktivít na vzájomné zdieľanie, či hlbšie pochopenie problémov, ktoré môžu prežívať aj naši žiaci. Hrali sme tiež množstvo hier, ktoré je možné použiť v triednom kolektíve na koncentráciu pozornosti.
Učili sme sa ako tvoriť subtímy (menšie tímy) v škole podľa vzniknutej situácie, ktorú je potrebné vyriešiť.
Dúfame, že postupne budeme spolu uvádzať do praxe nielen inkluzívne hodnoty, ale aj nové zručnosti v práci so žiakmi, ktoré sme si osvojili.
Mgr. L. Sláviková, Mgr. I. Piklová, Mgr. D. Bugáňová