• Milí čitatelia a priaznivci!

• Leto klope na dvere a vy sa už určite tešíte na prázdniny. Pripomeňte si spolu  s nami pekné zážitky a zažite trochu zábavy v našom školskom časopise.

Náš svet práve vychádza na stránkach našej školy  (v časti O škole, Školský časopis).

Želáme príjemné čítanie a pekné prázdniny!

Vaša redakcia

• Žiadosť o dotáciu na stravu od 1. 9. 2024.

• Žiadam rodičov, aby do 21.6.2024 podali formou edupage nanovo Žiadosť o dotáciu na stravu od 1. 9. 2024!!!

Po prihlásení do edupage s prístupovými údajmi rodiča ísť na:  Žiadosti/Vyhlásenia - typ: Žiadosť o dotáciu na stravu - Návratka- od 1.9.2024.

Ľ. Chudáčiková, vedúca ŠJ

• Návšteva Pod Bánošom

• O chránených rastlinkách sme už mnohé počuli, no vedieť ich rozlíšiť podľa obrázka a poznať ich hodnotu, to sa naši piataci naučili na návšteve v SOŠ Pod Bánošom v Banskej Bystrici. Na chvíľu sa z nich stali aj znalci lesných bylinožravcov, keď sa dozvedeli, aké rozdiely sú medzi jeleňom, srncom, danielom či muflónom. Zaujímavá prednáška s možnosťou dotknúť sa skutočných parohov bola skvelým zážitkom.

Ďakujeme!

Mgr. M. Kasášová

• PROJEKT „ TENIS DO ŠKÔL“

• V rámci tohto športového projektu sa naši žiaci prvého stupňa zúčastnili 19. 6. 2024 tenisového turnaja bystrických škôl zapojených do tohto projektu.

Žiaci 3. – 4. ročníka našu školu výborne reprezentovali a obsadili 2. miesto.

Gratulujeme!

Mgr. P. Baniatová (koordinátor projektu) a A. Kalamárová

( viaco foto vo fotoalbume )

• Pátranie po histórii Banskej Bystrice

• Poznať históriu svojho rodného mesta by mal každý z nás.  Piatakom pri pátraní pomohla pani sprievodkyňa Ida Galusová z Turistického informačného centra v Banskej Bystrici. Previedla ich dejinami od prvého osídlenia mesta, cez vládu Bela IV.,  až po slávnu históriu spojenú s príchodom nemeckých osadníkov a s rozmachom baníctva v Banskej Bystrici. Vypočuli si zaujímavé príbehy o živote ľudí v stredoveku, prezreli si najvýznamnejšie budovy a stavby na Námestie SNP,  nakukli aj medzi stredoveké múry Barbakánu.

Opäť sa presvedčili, že na svoje mesto môžu byť právom hrdí. Mgr. M. Kasášová

• Múzeum hračiek a bábok – Modrý Kameň

• Ak si spomenieme na škôlku, určite si každý z nás vybaví svoju obľúbenú hračku. Vôbec nie je dôležité, či je to plyšový macík, autíčko alebo bábika v kočíku. Práve do takýchto pekných čias sa na chvíľu vrátili piataci 14. júna na exkurzii v Modrom Kameni.

Rozdelili sa do dvoch skupín, a kým jedna skupina mala možnosť nacvičiť si kratučké divadelné predstavenie s rôznymi typmi bábok, druhá obdivovala historickú expozíciu. Počas prehliadky sa ozývali zvedavé otázky aj výkriky nadšenia či prekvapenia. Mnohé hračky zaujali svojou krásou, jemným spracovaním a výnimočnosťou. V druhej časti prehliadky sa piataci poprechádzali históriou bábkového divadla a bábok. Nazreli za oponu mnohým divadielkam, ale zoznámili sa aj s filmovým umením. Spoznali Drobčeka, Kuka, Raťafáka Plachtu, Spejbla a Hurvínka.

Vo svojich telefónoch si všetci odniesli pekné fotky. ( viac fotografií nájdete vo fotoalbume)

Mgr. M. Kasášová

• Po stopách histórie a Sama Chalupku

•      Spoznávať našu históriu a jej osobnosti je najlepšie priamo na miestach, kde cítiť ich prítomnosť. Aj napriek upršanému počasiu sa 11. júna vybrali  žiaci siedmeho ročníka  na Hrad Slovenská Ľupča, aby lepšie pochopili históriu svojho regiónu. Navštívili zrenovované priestory, obdivovali kaplnku  a repliky historického nábytku, ktoré hovorili nielen o minulosti, ale aj o ľudskom ume a šikovnosti.  Spoznali ušľachtilú osobnosť  Gizely Habsburgovej, zoznámili sa s majiteľmi hradu a s ich osudmi.

Po krátkom občerstvení pokračovali siedmaci do Hornej Lehoty, kde absolvovali prehliadku pamätnej izby Sama Chalupku a navštívili jeho hrob na miestnom cintoríne. Plní zážitkov sa vrátili späť do školy, aby získané vedomosti využili pri opakovaní učiva. Mgr. M. Kasášová ( viac foto vo fotoalbume)

• Environ kvíz

• Naša škola smeruje environmentálnym smerom. Naším druhým domovom je príroda.

V rámci ekologickej a environmentálnej výchovy sa celá škola zapojila do celoročného celoškolského projektu planéta Zem sa usmieva 2. Jeho súčasťou bol aj environ kvíz, ktorý sa konal na našej škole dňa 11.6.2024. Kvízu sa zúčastnili žiaci tretieho až siedmeho ročníka, aby si zmerali vedomosti v trojčlenných skupinách. Obsahoval 40 otázok rôzneho druhu zamerané na environ tematiku. Dôležité bolo aby sa žiaci zabavili a získali vedomosti, ktorými môžu pomáhať životnému prostrediu. Na 1. mieste sa umiestnili žiaci z 5.B (T. Stano, L. Krákora, E. Belková), na 2. mieste sa umiestnila 6.A (L. Hetflajšová, S. Vitásková, F. Pazúrik) a na 3. mieste 7.B (N. Janušeková, N. Pokrývková, S. Konš). Všetkým gratulujeme.

Mgr. Ivana Krajči

• Návšteva z Dabaša

• Milí rodičia,

Ako viete, naša škola má družbu so základnou školou v Dabaši (zahraniční Slováci). Naši žiaci dostali pozvánku na návštevu Dabaša v termíne 25. – 27. septembra 2024. Žiaci budú ubytovaní v rodinách. Recipročne deti z Dabaša nás navštívia na jar 2025 (predpokladaný mesiac je máj).

Obraciam sa na Vás s prosbou, kto by ubytoval deti z Dabaša na jar 2025 vo svojich domácnostiach. Tí žiaci by navštívili v septembri 2024 školu v Dabaši.

Radi by sme nadviazali na dobré družobné vzťahy spred korony.

Rodičia, ktorí by ste boli ochotní ubytovať deti z Dabaša, nahláste sa riaditeľke školy cez Edupage do 15. júna.

S pozdravom, Lenka Mráziková