• Ako tretiaci “robili „ Veľkú noc
     • Ako tretiaci “robili „ Veľkú noc

     • Už druhýkrát v tomto šk. roku prišli medzi nás MAJSTRI – mamina Sofie Zuzka a ocino Lili Janko. Majstrovať sme začali hneď ráno. Zmenili sme našu triedu ma dielňu a pustili sme sa do práce. Majsterka Zuzka nás naučila ako si môžeme vyrobiť veľkonočné ozdoby : vajíčka, zajačikov,  kuriatka a veľa iných zo špeciálnej hmoty. Farbili sme a lepili aj posýpali trblietkami, nech sú ozdoby čo najkrajšie. Veríme, že naše hotové dielka sa búdu páčiť.

      Druhý Majster Robko už pripravoval našu druhú dielňu. Štetce a lepidlá sme vymenili za misky, varešky a strúhadla. Stali sa z nás malí kuchtíkovia. Na začiatok nám šéfkuchár Janko pripravil zeleninové hádanky aj s ochutnávkou – artičok, avokádo, granátové jablko, batáty, fenikel a pridal aj dobré rady ako ich pripravovať.   Hneď potom sme začali kuchtiť  - jarné nátierky : vajíčkovú, mrkvovú a pažítkovú. Všetko to začalo rozvoniavať a nám sa začali zbiehať slinky. Aby naše nátierky potešili aj oči, naučil nás šéfkuchár Janko ozdobiť aj „veľkonočné očká“ Takto potom bola hračka pripraviť malé pohostenie.

      Mgr. D. Ľaliková

    • OZNAM
     • OZNAM

     • Objednávanie stravy pre deti na máj 2019 bude spustené od 29. 4. 2019! 

      (Cez internet môžete aj 1. 5. 2019.) Viac informácií nájdete na lište hore "STRAVOVACÍ SYSTÉM."

      Preplatky vzniknuté z odhlásených obedov za marec a apríl 2019, Vám budem po mesačnej uzávierke priebežne posielať v mesiaci máj priamo na účet.  

      Vedúca ŠJ

    • Exkurzia do Viedne
     • Exkurzia do Viedne

     • V duchu hesla: „ Poznaj krajinu, ktorej jazyk sa učíš“ sme 24. apríla navštívili hlavné mesto Rakúska Viedeň. Za krásneho slnečného počasia  sme si pozreli krásy tohto mesta. Očarilo nás centrum plné prekrásnych starobylých budov a historických pamiatok, ale aj malých kaviarničiek a obchodíkov s viedenskou čokoládou, suvenírmi či  ľudovou keramikou. Pozreli sme si niekoľko kostolov postavených v rôznych architektonických slohoch, nevynechali sme ani dominantu mesta Stefansdom. Zaujala  nás niekdajšia rezidencia Habsburgovcov Hofburg s obľúbenou turistickou atrakciou viedenskými fiakrami. Pani sprievodkyňa nám porozprávala veľa zaujímavostí z histórie i súčasnosti. Videli sme aj viedenskú klenotnicu s cisárskymi korunovačnými klenotami.  Obyvatelia Viedne sa starajú o zeleň v meste, a tak je toto mesto plné zelených trávnikov a okrasných záhrad, kde si majú možnosť  Viedenčania, ale aj turisti oddýchnuť a relaxovať. Najväčším zážitkom pre nás bolo prírodovedné múzeum, kde sme na 3 podlažiach mali možnosť  vidieť krásy prírody - nespočetné množstvo zvierat, hmyzu, rastlín, skamenelín, vymretých živočíchov a dokonca aj tajomstvá vesmíru. Viedeň určite očarila každého z nás. Len škoda, že sme toho nestihli viac.                                                                                                                      

      Mgr.E.Hudecová

    • Veľká noc v ŠKD
     • Veľká noc v ŠKD

     • Veľkú noc, najvýznamnejšie sviatky jari a aj najvýznamnejší kresťanský sviatok sme si pripomínali v školskom klube detí niekoľko dní. Naše snaženie vyvrcholilo 17. apríla v popoludňajších hodinách na celoklubovom podujatí, kde sme si zopakovali históriu, tradície Veľkej noci, zaspievali sme si i zatancovali. Po ukončení a sladkej odmene deti odchádzali usmiate na veľkonočné prázdniny.

       Anna Šopoňová, vedúca výchovy

    • Technická exkurzia
     • Technická exkurzia

     • Dňa 4. apríla sme v rámci AMAVETU navštívili Technické múzeum v Brne. Exkurzie sa zúčastnilo jedenásť žiakov deviateho ročníka.

      Žiaci mali možnosť prepojiť, overiť si v praxi svoje vedomosti z fyziky, chémie, biológie i geografie.

      Múzeum ponúka až 150 interaktívnych exponátov, vďaka ktorým mladí objavujú, ako funguje svet okolo nás. Rozpútané tornádo, princíp fungovania srdca, pľúc, podstata Archimedovho zákona, záchrana ľudského života – to je len časť zážitkového poznania, ktoré si žiaci odniesli.

      Návštevu Brna sme ukončili krátkou prehliadkou centra mesta.

       Mgr. Záhorcová

       

    • ŠKOLY MESTU 11.4.2019
     • ŠKOLY MESTU 11.4.2019

     •  Celoročný projekt nazvaný Tanec ako súčasť kultúrneho potenciálu súčasnej detskej generácie“ sa venuje štýlom tanca, histórií tanca, vzniku nových tanečných štýlov a spoločenskému správaniu. Spolupracujeme s rôznymi odborníkmi v tejto oblasti nielen z Banskej Bystrice,  ale aj z Brezna a Zvolena.  Celý projekt je rozložený do viacerých etáp a vyvrcholí koncom mája Pieninským festivalom tanca, na ktorom žiaci celej školy budú prezentovať svoju celoročnú snahu a šikovnosť.

      Keďže tanec spája ľudí na celom svete, tak sme pripravili malú ukážku našej celoročnej práce zameranej na poznávanie tanca a jeho neprekonateľnú výzvu spojiť ľudí v tom najlepšom zmysle slova a prezentovali sme ju na námestí 11.04.2019 v rámci programu Školy mestu.                                                                              

      Anna Šopoňová, vedúca výchovy

    • IQ olympiáda
     • IQ olympiáda

     • Každý je génius. Ale ak budete posudzovať rybu podľa jej schopnosti vyliezť na strom, bude celý svoj život žiť s vedomím, že je neschopná.

      Albert Einstein

      V dňoch 8.4. až 12.4.2019 sa zaregistrovaní žiaci 5.- 9. ročníka našej školy zúčastnili formou on - line testu školského kola 9.ročníka IQ olympiády, ktorú organizuje Mensa Slovensko, tento rok pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky pána Andreja Kisku. Do súťaže sa celkovo na Slovensku v kategórii B zapojilo 11 309 riešiteľov a z toho 831 v našom kraji. Do regionálneho kola (do semifinále), ktoré sa bude konať 9.5.2019 v Žiline, postupuje žiak 7.A triedy Samuel Sýkora. Srdečne gratulujeme!

      Mgr.K.Takácsová

     • Plavecký výcvik našich druhákov a tretiakov

     •        Tento školský rok 2018/19 sa žiaci druhého a tretieho ročníka zúčastnili  plaveckého kurzu v termíne 25. 3.- 29. 3. 2019 na krytej plavárni Štiavničky v Banskej Bystrici. Počas päťdňového plaveckého  výcviku žiaci absolvovali všetky predpísané cvičenia a nácviky jednotlivých plaveckých spôsobov. Plaveckého výcviku sa zúčastnilo 39 žiakov z celkového počtu 45 žiakov druhého ročníka a 24 žiakov z celkového počtu 27 žiakov tretieho ročníka.

      Na konci plaveckého výcviku som mohla s radosťou konštatovať, že plavecký výcvik splnil svoj cieľ. Neplavci stratili strach z vody, neboja sa a dokonca sa naučili udržať na vode ( splývať, resp. jeden plavecký spôsob ). Priemerní plavci sa zdokonalili vo svojich výkonoch, informatívne sa oboznámili s ostatnými plaveckými spôsobmi. Plavci sa naučili ďalšie plavecké spôsoby – kraul, znak.

      Naša škola  dbá  u žiakov 1. stupňana na rozvoj  športovej gramotnosti a každoročne rozvíja aj plaveckú gramotnosť svojich žiakov.     

      Zároveň by som rada poďakovala pani učiteľkám  Mgr. Ľalíkovej, Mgr. Baniatovej, PeadDr. Daridovej, p. vychovávateľke Kalamárovej a pani  J. Potančokovej, ktorá nám ako trénerka plaveckého oddielu pomáhala aj po odbornej stránke.

      Mgr. Martina  Jenčová Chmelíková

    • OK Pytagoriády - vyhodnotenie
     • OK Pytagoriády - vyhodnotenie

     • V dňoch 26.3 a 27.3.2019 sa na našej škole uskutočnilo okresné kolo Pytagoriády, ktorého sa zúčastnili aj naši žiaci, ktorí boli úspešní v školskom kole Pytagoriády.

      Medzi úspešných riešiteľov OK Pytagoriády sa so svojimi výbornými výsledkami zaradili žiaci :

      T.Filipková - kategória P3

      T.Bakša - kategória P4

      L.Syrná - kategória P5

      S.Sýkora - kategória P7

      H.Zahradníčková - kategória P8

      Úspešným riešiteľom srdečne blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu našej školy v matematike!

      Mgr.K.Takácsová

    • Vyhodnotenie jarného zberu papiera
     • Vyhodnotenie jarného zberu papiera

     • V týždni od  18.-22. marca   sa na našej škole uskutočnil jarný zber papiera. Do zberu sa zapojili všetky triedne kolektívy a spolu nazbierali 9 190 kg. Ďakujeme žiakom, rodičom, starým rodičom, ale aj všetkým, ktorí pomáhali pri organizovaní  tejto činnosti. Najúspešnejšie triedne kolektívy  a najúspešnejší  jednotlivci si pochutnali na výbornom koláčiku, ktorý  upiekli naše tety kuchárky.

      Víťazom blahoželáme.

      Triedne kolektívy:

      Primárne vzdelávanie:              

      1.m - IV.A trieda

      2.m - IV.B trieda

      3.m  - I.A trieda

      Nižšie stredné vzdelávanie:     

      1.m  - V.A trieda

      2.m - VIII.A trieda

      3.m  -  IX.A trieda

      Mgr.M. Bačíková, zrš pre nižšie stredné vzdelávanie

    • 1.apríl...
     • 1.apríl...

     • Kto dnes prišiel na našu školu, mal pocit, že zle vidí, alebo sa zbláznil......nebojte, všetko je v poriadku, iba.....na deň bláznov, vtákov sme prišli do školy v pyžamách, županoch, s vankúšikmi, s plyšákmi.......a takto netradične sme oslávili prvý apríl 😀. Mgr.H.Šutáková

    • Deň učiteľov - Deň naopak
     • Deň učiteľov - Deň naopak

     • 28.3. si pripomíname Deň učiteľov. Na našej škole si v tento deň žiaci vymenili svoje pozície s učiteľmi, tak ako každý rok....dnes sme totiž mali Deň naopak. Žiaci si mali možnosť vyskúšať, aké to je stáť za katedrou a niečo svojich spolužiakov naučiť.Zistili, že to nie je vôbec jednoduché a preto si budú prácu svojich učiteľov vážiť oveľa viac. Aby bol tento deň čo najkrajší, každý pedagóg našej školy bol obdarený kvietkom.

      Mgr.Henrieta Šutáková

    • Pieninský slávik
     • Pieninský slávik

     • Dňa 20. marca 2019 sa uskutočnilo školské kolo speváckej súťaže Pieninský slávik.

      Žiaci súťažili v troch kategóriách.

       

      Výsledky súťaže:

       

      I. kategória (žiaci 1. – 3. ročníka)

      1. miesto:    Lea Hetflajšová – I.A

      2. miesto:   Dominika Lea Maráková – II.B

      3. miesto:   Laura Murňáková – II.A

       

      II. kategória (žiaci 4. – 6. ročníka)

      1. miesto:   Alžbeta Bartková – V.A

      2. miesto:   Lea Denčev – VI.A

      3. miesto:   Ella Bartlová – IV.A

       

      III. kategória (žiaci 7. – 9. ročníka)

      1. miesto:   Vanessa Vrbiarová – VIII.A

      2. miesto:   Dominika Rusnáková – VIII.A

      3. miesto:   Ivana Kalmanová – VII.B

       

      Víťazi jednotlivých kategórií postupujú do obvodného kola súťaže Slávik Slovenska

      Srdečne blahoželáme!

                                                                               Mgr. Záhorcová

    • Vo svete ľudových rozprávok
     • Vo svete ľudových rozprávok

     • Vo svete ľudových rozprávok

      Dňa 20.3.2019 zavítala do našej školy vzácna návšteva. Prišli k nám predškoláci z MŠ na Magurskej ulici v Banskej Bystrici.

      Žiaci z 5.A triedy ich zobrali do sveta ľudových rozprávok dramatizáciou rozprávky Vlk a sedem kozliatok. Deti sa učili poznávať znaky slovenských ľudových rozprávok, rozlišovať dobro a zlo a vyhľadávať ľudské a zvieracie postavy. Spolu s piatakmi zaspievali pesničku o kozliatkach.

      Budúcim prváčikom sa veľmi páčilo aj v ozajstnej prváckej triede, kde sa s nimi zabavili naši prváci.

      Ďakujeme za návštevu.

      Mgr. Zdenka Ružániová

     • Lyžiarsky výcvik

     • LYŽIARSKY VÝCVIK-  2.- 4.ročníka

       

      Ako je už tradíciou na našej škole venujeme sa žiakom na 1.stupni ZŠ okrem plaveckej,korčuliarskej aj lyžiarskej gramotnosti.

      Aj tento rok sme mali lyžiarsky výcvikový kurz / LVK/ od 18.2.- 22.2.2019 na Táloch.

      Žiaci najprv absolvovali kondičnú a teoretickú prípravu a prax si vyskúšali priamo na svahoch lyžiarskeho strediska.

      Počasie sme mali priam ukážkové,tak sme si ho užívali .Snehu bolo  dosť  oproti minulým rokom.                                                                                                        

      Nelyžiari sa venovali prvým základom zjazdového lyžovania , jazdeniu na vleku a tiež pádovej technike,ktorá je rovnako dôležitá ako jazdenie na lyžiach.

      Lyžiari sa zdokonaľovali v carvingovej technike zjazdového lyžovania.

      Všetci úspešne zvládli záverečné preteky v obrovskom slalome.

      Každé družstvo bolo vyhodnotené zvlášť/s ohľadom na výkonnosť žiakov/ medailami a cenami pre prvých troch najlepších,ale i pamätnou medailou a sladkou odmenou pre všetkých.

      Najväčšou odmenou pre nás všetkých bolo úspešné zakončenie LVK bez chorôb a úrazov a hlavne s pocitom,že všetci vieme lyžovať a jazdiť na vleku tak ,že sa na lyžiarskych zjazdovkách nestratíme.

      Veľké ďakujem patrí za odvedenú prácu a trpezlivosť pedagógom-inštruktorom-Mgr.Baniatovej,PaedDr.Prisažnej,p.vych.Šopoňovej,Bc.Slaminkovi,Bc.Vaštíkovi a  zdravotnú výpomoc zo strany rodičov  p.Stanovi.

                                                   

       

      Vedúca LVK: Mgr. P. Baniatová

    • KARNEVAL
     • KARNEVAL

     • 28.2.2019 sa na našej škole uskutočnil karneval spojený s diskotékou pre 4.-9. ročník. Všetci sme sa výborne zabavili, zasúťažili, zatancovali, rozdali sme tombolu, vyhodnotili tých NAJ... A takto pekne naladení si od pondelka budeme užívať zaslúžené jarné prázdniny.

      Mgr. Henrieta Šutáková

    • OZNAM
     • OZNAM

     • Podľa Všeobecne záväzného nariadenia Mesta Banská Bystrica č. 1/2019 o určení výšky príspevkov pre školy a školské zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti Mesta Banská Bystrica zo dňa 13. 2. 2019, s účinnosťou od 1. 3. 2019 určuje výšku príspevku na úhradu režijných nákladov v školských jedálňach paušálne 8 € mesačne na dieťa.

    • Adoptuj kravičku
     • Adoptuj kravičku

     • Čo takto adoptovať si kravičku? Túto otázku si položili žiaci druhého ročníka a vo štvrtok 14.2.2019 si starostlivosť o ňu, samozrejme virtuálne, mohli vyskúšať pri interaktívnych hrách. Slovenskí poľnohospodári sa rozhodli darovať svoje kravičky deťom na adopciu, aby si uvedomili aké sú kravičky výnimočné a užitočné, lebo nám dávajú mlieko. Adoptuj kravičku je projekt Mliečneho fondu, ktorí je financovaný slovenskými prvovýrobcami a spracovateľmi mlieka. Cieľom projektu je zvýšenie spotreby mlieka a mliečnych výrobkov zo Slovenska ako aj zvýšenie povedomia o slovenských prvovýrobcoch mlieka. My sme veľmi radi, že sa naši žiaci mohli presvedčiť, koľko úsilia, starostlivosti a práce sa skrýva za zdravým hrnčekom čerstvého mlieka.         

      Mgr. E. Bedleková

    • Stavby zo snehu ŠKD
     • Stavby zo snehu ŠKD

     • Tohtoročná nádielka snehu potešila najmä deti. Celý mesiac sme sa v ŠKD venovali otužovaniu – dennému pobytu vonku. Okrem kĺzania, guľovania sa deti realizovali na vymýšľaní rôznych stavieb zo snehu. Ukázali svoju kreativitu. Boli fakt dobré!

       Anna Šopoňová, vedúca vychovávateľka

    • HVIEZDOSLAVOV KUBÍN - výsledky II.stupeň
     • HVIEZDOSLAVOV KUBÍN - výsledky II.stupeň

     • Dňa 31.1.2019 sa uskutočnilo školské kolo v prednese poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín- II.stupeň. Všetci súťažiaci si pripravili pekné básne a úryvky z prózy, ktoré predniesli pred porotou a publikom.

      Víťazom srdečne blahoželáme!

       II. kategória – poézia:

      1.  nebolo udelené
      2. Bartková Alžbeta  - 5.A
      3. Syrná Lenka  -  5.A

      III.kategória – poézia

      1. Rusnáková Dominika  - 8.A
      2. Kmeťová Svetlana -  7.A
      3. Hovorič Matúš  - 8.A

      II. kategória – próza

             1.Murgaš Kristián – 5.A

             2. Denčev Lea – 6.A

             3. Zajíček Lukáš – 5.B

      III. kategória  - próza

      1. Demský Samuel – 9.A
      2. Murgašová Barbora – 7.B
      3. Bučková Janka – 8.A