• Tipy pre rodičov

        • 1) Aká je úloha mňa ako rodiča počas epidémie?

          Situácia, v ktorej sa ako krajina nachádzame je absolútne neštandardná. To znamená, že aj úloha, ktorú rodič za tejto situácie plní, je neštandardná. V prvom rade je potrebné zachovať pokoj. Prečo je tak dôležité aby sme si s deťmi vytvorili pravidlá spoločne? Ak by sme ich deťom nastavili bez diskusie, je oveľa väčšia šanca, že sa nimi nebudú riadiť (najmä v čase, keď nie sme doma, alebo sa venujeme napr. home officu). Druhým dôvodom je, že deti potrebujú pochopiť, že sú v tejto situácii spolu s nami – rodičmi. Pravidlá spoločne nastavujeme preto, aby deti mali istotu, že držíme ako rodina spolu.

          2) Ako by mali vyzerať pravidlá, ktoré si spolu s deťmi vytvoríme?

          Vytvorte si spoločný rozvrh, koľko hodín budete venovať učeniu (kedy sa dieťa učí samo a kedy mu pomôžete), kedy sa budete venovať domácim prácam a kedy hre. Nezabudnite ich spísať (najlepšie ak sa všetci členovia domácnosti pod ne podpíšu) a zaveste si ich na chladničku / nástenku / viditeľné miesto tam kde sa stretávate všetci. Nezabudnite do nich zakomponovať pozitívne veci – pravidelné stretnutia, diskusie, hry, pochvaly a povzbudenia. Je na celej rodine, aby ste si navzájom udržali pozitívne myslenie. Nezabudnite aj na to, že na udržanie si zdravia je vhodné zakomponovať do pravidiel a systému aj fyzickú aktivitu – prechádzku po vonku (ideálne denne) alebo cvičenie.

          3) Ako správne komunikovať deťom informácie počas krízového obdobia?

          Pri rozprávaní sa s deťmi o víruse je potrebné najmä prispôsobiť úroveň jazyka veku dieťaťa. Deti nepotrebujú vedieť všetky podrobnosti, potrebujú ale vedieť, že rodič je tu pre nich a že si vedia byť navzájom oporou. Rodič je pre dieťa vzorom a príkladom.

          https://vudpap.sk/podcast-ako-hovorit-s-detmi-o-koronaviruse/

          4 )Ako správne nastaviť systém pre dieťa, keď nie som ako rodič doma?

          Základom je diskusia a spolupráca. Ak chceme zvýšiť šancu, že dieťa bude takýto režim rešpektovať a riadiť sa ním, potrebuje s ním súhlasiť. Preto je najlepšou stratégiou vytvoriť takýto režim spolu s dieťaťom, vydiskutovať všetky podrobnosti. Pravdepodobne strávite viac času vytváraním systému, ale takto investovaný čas sa vráti, keď budete musieť menej dohliadať na to, ako dieťa tento systém dodržiava.


          5) Ako zariadiť, aby sa moje deti učili, keď musím pracovať?

          Základom je poctivá diskusia s deťmi a spoločné vytvorenie pravidiel. Deťom treba vysvetliť závažnosť situácie – to že nemáme “prázdniny”, ale krízovú situáciu, ktorá si vyžaduje, aby sme my rodičia, ale aj deti ďalej pokračovali v práci (pre deti to znamená pokračovať v učení). Spôsoby práce, čas kedy pracujeme sa môžu zmeniť, ale nemali by sme úplne rezignovať. Prestať pracovať môže spôsobiť prehlbovanie stresu, neistoty, strachu alebo úzkosti – tak ako u detí tak aj u dospelých. Toto by sme mali povedať deťom ako jeden z kľúčových argumentov, prečo pokračovať aj keď sa cítia zle alebo v depresii (samozrejme rozsah prispôsobíme aktuálnemu stavu).

          6) Ako reagovať na učiteľa, ktorý odmieta zľaviť z nárokov na deti a zahlcuje ich príliš veľkým množstvom úloh?

          Počas tejto výnimočnej situácie je najdôležitejšie reagovať na všetky situácie s rozvahou a pokojom. Musíte si uvedomiť, že nikto, ani učitelia, neboli pripravení na túto situáciu. Preto je dôležité snažiť sa ako rodič komunikovať aj so školou zmierlivo, vysvetľujúco, pokojne. Eskalovaním konfliktu spôsobíme viac problémov sebe aj učiteľom. Na druhej strane, ak deti nezvládajú úlohy samé, treba to učiteľovi slušným spôsobom odkomunikovať, aby vedel že je to problém, ktorý treba riešiť.

          7) Čo robiť, ak moje dieťa nezvláda online výučbu?

          Ak dieťa z akéhokoľvek dôvodu nezvláda online výučbu, je na mieste rozhovor, prečo sa tak deje. Predtým, ako urobíme záver, nezabudnime sa zamyslieť, či jednou z príčin nemôže byť aj zvýšený stres, ktorý teraz všetci zažívame. Ak sa objavia objektívne príčiny, je potrebné sa na ne zamerať. Ak je to stres alebo úzkosť, určite nepomôže zvyšovanie tlaku na dieťa, ani krik a ani ďalšie príkazy. V takomto prípade je na mieste uistenie, že rodič je tu pre dieťa. Taktiež ho môže rodič ubezpečiť, že je tu pre neho aj jeho učiteľ – a tohto následne požiadať o pomoc. Ani deti, ani učitelia a ani rodičia neboli pripravení na náhly prechod na celoplošné online vzdelávanie, preto si nemusíme pridávať ešte väčší stres tým, že sa budeme cítiť zle, že to deti nezvládajú ideálne. Buďme k sebe milosrdní a dovoľme sebe aj svojím deťom priestor na chyby a zlyhania.

          8) Čo robiť, ak ja sám prežívam situáciu stresovo?

          Je úplne normálne, že aj vy sami môžete prežívať situáciu stresovo, pociťovať strach, neistotu, úzkosť. Určite sa veľa rozprávajte s rodinou, priateľmi. Nedržte emócie v sebe. Snažte sa pravidelne vyjsť na vzduch a na slnko. Tak isto je vhodné spraviť si “informačnú diétu” a teda redukovať množstvo príjmaných informácii o kríze na minimum, nakoľko je týchto informácii veľa, stanovte si čas kedy a koľko ho budete venovať správam. Ak ale tento stav pretrváva dlhšie a nepomáhajú žiadne z opatrení, ktoré ste už urobili, neváhajte vyhľadať odbornú pomoc. V súčasnej kríze sa veľa rôznych organizácií rozhodlo zriadiť infolinky, krízové linky alebo online poradenstvo. Všetky kontaktné informácie nájdete v sekcii užitočné odkazy.

          9) Ako zabezpečiť, že moje deti nezačnú panikáriť na základe nedôveryhodných informácií ohľadom krízovej situácie?

          V prvom rade je potrebné porozprávať sa s deťmi o tom, odkiaľ čerpajú informácie. Zlú situáciu zhoršuje množstvo hoaxov, falošných správ a senzácií, ktoré sa objavujú na internete. Preto je potrebné s deťmi diskutovať o tom, odkiaľ čerpajú informácie. Tak isto je dobré si overovať, aké informácie deti majú a aktívne ich usmerňovať. 

          10) Ako dieťa čo najefektívnejšie upokojiť?

          Techník, ako zvládnuť akútnu stresovú reakciu alebo záchvat úzkosti je viacero, pokúsim sa vám priblížiť jednu z nich – jednoduchým cvičením. Posadíme dieťa a povieme mu, aby zatvorilo oči. Následne nech urobí 3 hlboké nádychy a výdychy. Potom mu povieme, aby zaťalo päste a vnímalo tlak. Následne uvoľní ruky a povieme mu, aby vnímalo povolenie napätia. Nakoniec nech sa znovu trikrát zhlboka nadýchne a vydýchne. Tu je pár tipov ako bojovať so stresom a úzkosťou.